Megapiksel nedir

Daha önce 108 Megapiksel ile 12 Megapiksel kameraya sahip iki modeli videomuzda karşılaştırmıştık. Şimdi ise sıra geldi Megapiksel nedir sorusunun cevabına! Megapiksel nedir? Neyi ifade eder? Yüksek Megapikselli kamera, kaliteli kamera mıdır? Merak ettiğiniz soruları, sizler için cevapladık!

Megapiksel nedir? Arttıkça kalite de artar mı?

Megapiksel, bir fotoğraf karesindeki görüntüyü oluşturan piksellerin yani taneciklerin sayısı,  bir çözünürlük birimidir. Fotoğraftaki her bir görüntü noktacığı piksel olarak adlandırılır, çözünürlüğü ifade etmek içinse pixel ya da megapixel gibi terimler kullanılır.. Bir Megapiksel ise bir milyon piksele karşılık gelir.

Günümüzde 8, 12, 13, 16, 24, 32 hatta son dönemde yaygınlaşan 48 ve 64 Megapiksel çözünürlüklerden sonra 108 Megapiksel çözünürlüğündeki kameraya sahip telefonlar da piyasada yerini almış durumda. Hal böyle olunca, tüketicilerin de kafası karışık. Megapiksel tek başına kaliteyi mi temsil eder? Megapiksel yüksek oldukça, kalite de artıyor mu? Videoda sizler için cevapladık! İyi seyirler…